Utrecht – město kaváren a grachtů

přidat do mého Holandska

Utrecht patří mezi jedno z nejkrásnějších holandských měst. Malé centrum obtáčí vodní kanál, který lemují kavárny a různé obchůdky ve dvou úrovních – grachtech.

Zdejší grachty byly zbudovány již ve 12. století. Typická jsou jejich úzká nábřeží (tzv. werfkade) pod úrovní ulic.Ta sloužila pro nakládku a vykládku zboží, které bylo přepravováno plavidly k domům, jejichž sklepy a sklady (werfkelders) byly situovány u vody. Tyto prostory jsou v současnosti ideálním místem pro vinárny s terasou, dílny a butiky. Vzniká tu tak báječná atmosféra, kterou umocňují vzrostlé stromy naklánějící se nad hladinou vody. Pro zkušené skippery je Utrecht zkouškou a zároveň výzvou díky úzkému kanálu a kamenným mostům.

Utrecht má v Holandsku pověst nejzbožnějšího a nejintelektuálnějšího města.Už v 7. století tu bylo významné sídlo biskupa a později arcibiskupa, fungující jako důležité misijní středisko. Roku 1636 tu byla založena univerzita, náležející v Holandsku mezi největší a nejrenomovanější. Dávnou minulost připomíná řada muzeí s jedinečnými sbírkami církevního umění a početná řada chrámů, jejichž historie sahá až do doby románské.

Chloubou města je zejména stará utrechtská katedrála stavěná v letech 1254 – 1517. Zdobí ji 113 metrů vysoká věž, která byla až do moderní doby nejvyšší stavbou v Holandsku. Více než polovina katedrály se zřítila v roce 1674 následkem obrovského orkánu. Zůstala stát jen věž a východní chór, impozantní torzo původní stavby. Atrakcí města je i papežský dům Paushuize, připomínající Hadriána VI., jediného papeže holandského původu, který se v Utrechtu v roce 1459 narodil.

Domplein

Domplein je nejstarší náměstí z celého utrechtu. Chrámové náměstí (Domplein) se nachází v místech někdejší římské pevnosti z roku 47 n.l. Jeho dominantou je věž dómu sv. Martina – Domtoren, která je se svými 112 m nejvyšší kostelní věží v Holandsku. Z dómu, k němuž náleží i kapitulní síň (v současnosti aula Utrechtské univerzity) a křížová chodba, se zachovalo pouze presbyterium s příčnou lodí a věncem postranních kaplí. Celek dotváří rajská klášterní zahrada z 15. století, oáza ke klidnému posezení.

St. Catharinakerk

Katedrála sv. Kateřiny z 15. století na LangeNieuwstraat 36 je sídelním kostelem utrechtského arcibiskupa. Tvoří součást středověkého kláštera sv. Kateřiny, který je v současnosti muzeem, jehož expozice dokumentuje dějiny křesťanství v Nizozemí.
E-mail: info@dekathedraal.com 
Internet: www.dekathedraal.com

Stadskasteel Oudaen

Původní zámeček ze 13. století, později přestavěný na měšťanský dům, jehož součástí býval i pivovar. Tradice vaření piva byla obnovena po rozsáhlé rekonstrukci v roce 1990. Pivovar s parními stroji se nachází ve starobylém sklepení domu v ulici Oudegracht 99a. Součástí jeho prohlídky je i ochutnávka zdejšího piva. Pokud se chystáte navštívit pivovar, je nutné provést předem rezervaci.
E-mail: info@oudaen.nl  
Internet: www.oudaen.nl

Museum Catharijneconvent

Církevní muzeum na LangeNieuwstraat 38představuje jedinečné historické a umělecké památky od raného středověku až do 21.století.Sbírka obsahuje protestantské i katolické artefakty, čímž je opravdu unikátní. K vidění jsou zde například bohatě iluminované rukopisy, drahocenné knižní vazby,  malby, liturgické předměty, oltáře a církevní roucha.
E-mail: info@catharijneconvent.nl
Internet: www.catharijneconvent.nl


Sdílejte článek:

Podobné tipy

V Amsterdamu si každý najde své království. Pánové rádi zabloudí do Uliček lásky, kde za prosklenými výlo...

Amsterdam

Delft je kouzelné městečko proslavené modrobílou keramikou fajáns a také jako rodiště Jana Vermeera a sídlem v...

Delft – město modrobílé fajáns

Den Bosch je zkráceným názvem pro ’s Hertogenbosch - správní středisko provincie Noord - Brabant. Půvabné, kdy...

Den Bosch – rodiště malířského génia Hieronyma Bosche

„Svět stvořil Bůh, Holandsko však sami Holanďané“, říkají s oblibou zejména obyvatelé polderových území, tedy ...

Den Haag – malá, elegantní metropole

Sýr gouda patří mezi nejznámější holandské výrobky a pochází ze stejnojmenného města. Typické kupecké město se...

Gouda – město, které proslavil sýr

V holandském městě Groningen nevyjdete z úžasu. Lodě jsou v Groningenu hlavním dopravním prostředkem, protože ...

Groningen – město lodí a kol

Leiden je nejkrásnější z paluby lodě, na které se dostanete přímo do centra obtočeného zvlněným kanálem. ...

Leiden – malebné rodiště Rembrandta

Většině Evropanů se pojem Maastricht zredukoval do podoby jedné ze základních evropských smluv. Historie města...

Maastricht – město bohaté na historii

Moderní tvář bizarní architektury získal Rotterdam tak trochu z nutnosti.Největší přístav Evropy doplatil...

Rotterdam–město moderní arcitektury