Kde nakupovat a kde nekupovat?

V Holandsku se nakupuje velmi dobře a především tu najdete kvalitní výrobky. Ceny některých věcí jsou občas i nižší než u nás.

Kam pro sýry

V každém městečku se koná jednou až dvakrát týdně trh, kam přijíždí pojízdné auto sedláků s lednicí. Když budete váhat, dají vám i ochutnat. Jen pozor na malé zavoskované bochánky sýrů, u kterých se jen těžko hádá jejich stáří.

Ve městech také bývají specializované obchody prodávající sýr, které jsou sice dražší, ale najdete tu tu nejlepší kvalitu.

Po celém Holandsku jsou roztroušené desítky sýrových farem, které často nabízí specifické sýry. Ve středu Holandska se jedná nejvíce o komerční farmy. Druhým typem jsou farmy, kde mají na výběr ze dvou až třech typů sýrů a často nabízí výrobky v bio kvalitě.

Poslední možností je klasická samoobsluha, kde mají dobré sýry na chleba. Ale Holanďané tu sýry nakupují jen v nejvyšší nouzi. Nejčastěji mají svého sýraře/sýrový obchod, kde vám už při vybírání automaticky dají ochutnat. Můžeme vám doporučit sýrárny HenrihoWilliga, kde nabízí i dárková balení a mají vícero druhů sýrů od mladých až po ty starší.

Kde nakupovat oblečení

Díky deštivějšímu a větrnějšímu počasí si Holanďané potrpí na kvalitní módu. Specialitou je pak loďařská móda, která se stále vrací jako moderní trend.

Nejlepší je vyrazit do obchodních outletových center, kde probíhají výrazné slevy téměř po celý rok. V Holandsku fungují dvě taková velká centra: Batavia Stad Fashion Outlet v Lelystadtu, kam jezdí přímý autobus z Amsterdamu. Dospělého vyjde na 15 eur, děti za zpáteční jízdenku zaplatí polovinu. Druhé centrum se jmenuje Designer Outlet Roermond, které je snadno dostupné vlakem z Centraal station v Amsterdamu anebo z Maastrichtu, z obou měst jezdí vlaky každých 30 minut.

V Holandsku nemají speciální období, kdy probíhají slevy. Najdete tu i výprodeje typu „mimosezónní slevy“.

Kde koupit maso na gril

Holanďané milují v létě grilování. A tak jsou všechny propriety snadno dostupné. Navíc se u masa nemusíte bát, že by nakládali zelené maso, ale vždy pracují s čerstvým masem.

V každé samoobsluze mají okolo deseti druhů již ochucených druhů mas. Je to ideální, když se rozhodnete na poslední chvíli, že se k večeři bude grilovat.

Ve městech můžete zajít k řezníkovi – „Slager“, který mívá vždy naložených 10 až 12 věcí.

Pokud se vám podaří zajít k řezníkovi označeného jako „Keurslager“, dostali jste se k řezníkovi, který je členem cechu. Mívá větší výběr a také velmi dobré věci. Rozdíl ceny není závratný.

Navíc v každé samoobsluze, na benzínkách nebo v zahradních centrech mívají jednorázový gril, který vystačí pro čtyři až šest osob. Vychází se vším všudy do pěti eur.

Kam na pivo

Upřímně, holandská piva nejsou žádný zázrak. Ale můžete tu narazit na belgické speciály. V restauracích vás pivo vyjde draho, navíc tu nalévají do malých skleniček o objemu 0,2 až 0,33 litrů. Ve velkých městech narazíte i na pivní specializované prodejny, kde si třeba koupíte i českou Plzeň.

V samoobsluhách mají 30 až 40 druhů piva, včetně holandských a belgických speciálů. S sebou si nezapomeňte vzít občanský průkaz, který musí u pokladny ukázat všechny mladší ročníky. Pokladní totiž každá plechovka piva zapípá, aby se náhodou nezapomněla přesvědčit, jestli alkohol neprodává mladším 18 let.

Kde si pochutnat na rybách

Nejjednodušší ale i nejdražší je zajít do restaurace, kde vás chod vyjde na 10 až 20 euro. Ale stejně dobře si můžete pochutnat u rybích stánků. Tady jen vybírejte raději ty, které vypadají čistěji. Většina ryb je z moře a IJsselmeeru, proto čím jste blíž, tím máte ryby čerstvější. Mezi nejvyhlášenější rybářské flotily patří Volendam a Urker.

Vybírat můžete mezi syrovými nakládanými herinky, uzenými úhoři a makrelami, smaženou treskou tedy kybelinkem a mnoha dalšími pochoutkami.

Kde a jak koupit tulipánové cibule

Tulipány jsou synonymem Holandska. K dostání jsou cibule celoročně, ale na jaře, když mají kvést, si je nekupujte. Jejich prodejní období je od poloviny srpna do podzimu. K dostání jsou na trzích i v zahradních centrech. Široký výběr mají třeba na Květinovém trhu Singel v Amsterdamu nebo parku Keukenhof.


Sdílejte článek: