Delft – město modrobílé fajáns

přidat do mého Holandska

Delft je kouzelné městečko proslavené modrobílou keramikou fajáns a také jako rodiště Jana Vermeera a sídlem významné malířské školy. Město nabízí romantické procházky mezi tradičními domky. Při vstupu na velké náměstí lemované kavárnami neminete velké modré srdce, jako by bylo broušené ze skla.

Delft budete mít jako na dlani, pokud si vyšlápnete schody ve věži kostela Niuewe Kerk, kde jsou mimo jiné hrobky holandské královské rodiny a je zde i náhrobek Viléma I. Oranžského, který byl v Delftu v roce 1584 zavražděn.

Architektura centra byla dosti poničena v 17. století, kdy ve městě vyletěla do povětří prachárna. Stavby byly poté přestavěny. Centrum protkané vodními kanály si ale stále zachovává svůj původní ráz.

Za radnicí najdeme uličku Koornmarkt, kde jsou v nejčistější podobě zachována barokní obydlí, která evokují motivy z obrazů starých holandských mistrů. Nejslavnější památkou je městský dům Gemeenlandshuis van Delfland, který sloužil jako sídlo těch, kdo se starali v Delftu o hráze.

V 17. století město proslulo jako sídlo významné malířské školy, k níž patřil Carel Fabritius, Pieter de Hooch a Jan Vermeer – za jeho nejslavnějším dílem Pohledem na Delft však musíte zajet do muzea v nedalekém Haagu.

Město je slavné i díky fajáns, což je keramika z pálené hlíny, opatřená nezaměnitelnou modrobílou polevou. Dodnes lze její ukázky koupit v mnoha obchodech. Vyrábí se v omezeném množství a to jen ve třech specializovaných firmách v Delftu a okolí.  Paradoxem je, že jde původně o čínskou technologii a dnes imitace delftské majoliky pochází právě z Číny. Jak taková keramika vzniká, se můžete podívat hned do třech dílen. Nejskromnější je firma de Candelaer, která sídlí nedaleko náměstí Markt a ukazuje výrobní proces. Druhá je De Delftse Pauw (Delftský páv), jejíž malíři pracují převážně z domova. A největší továrnou je pak Royal Delft, kde si můžete prohlédnout nejen výrobu, tak i zajímavé kousky, například slavný obraz Noční hlídka od Rembrandta vyobrazený na modrobílých kachlích.

Milovníci historie, zvláště pak Viléma Oranžského, holandských malířů či delftské keramiky, se mohou vydat do Stedelijk Museum Prinsenhof. Právě tady mají na tyto tři témata připravené stálé expozice.


Sdílejte článek:

Podobné tipy

V Amsterdamu si každý najde své království. Pánové rádi zabloudí do Uliček lásky, kde za prosklenými výlo...

Amsterdam

Den Bosch je zkráceným názvem pro ’s Hertogenbosch - správní středisko provincie Noord - Brabant. Půvabné, kdy...

Den Bosch – rodiště malířského génia Hieronyma Bosche

„Svět stvořil Bůh, Holandsko však sami Holanďané“, říkají s oblibou zejména obyvatelé polderových území, tedy ...

Den Haag – malá, elegantní metropole

Sýr gouda patří mezi nejznámější holandské výrobky a pochází ze stejnojmenného města. Typické kupecké město se...

Gouda – město, které proslavil sýr

V holandském městě Groningen nevyjdete z úžasu. Lodě jsou v Groningenu hlavním dopravním prostředkem, protože ...

Groningen – město lodí a kol

Leiden je nejkrásnější z paluby lodě, na které se dostanete přímo do centra obtočeného zvlněným kanálem. ...

Leiden – malebné rodiště Rembrandta

Většině Evropanů se pojem Maastricht zredukoval do podoby jedné ze základních evropských smluv. Historie města...

Maastricht – město bohaté na historii

Moderní tvář bizarní architektury získal Rotterdam tak trochu z nutnosti.Největší přístav Evropy doplatil...

Rotterdam–město moderní arcitektury

Utrecht patří mezi jedno z nejkrásnějších holandských měst. Malé centrum obtáčí vodní kanál, který lemují...

Utrecht – město kaváren a grachtů