Povolené lehké drogy

Lehké drogy jsou v Holandsku povolené, ale uživatelé musí dodržovat šest jednoduchých pravidel.

  1. Je trestné držení drog na veřejnosti, maximum je 5 gramů marihuany (trávy, marihuany či hašiše) na osobu. Pokud člověk překročí toto množství, hrozí mu pokuta a vězení.
  2. Lehké drogy jsou povoleny užívat od 18 let. Mladším osobám v coffeeshopech drogy neprodají.
  3. Pěstování trávy doma je ilegální.
  4. Tvrdé drogy jsou zakázané.
  5. Je zakázaný vývoz i dovoz drog.
  6. Užívání lehkých drog na veřejnosti není dovoleno. Kouření marihuany je povoleno jen v coffeshopech. I když se se sladkou vůní marihuany setkáte v ulicích, není to povolené.

V Holandsku bylo k březnu 2016 celkem 582 coffeshopů. V coffeshopech se cena za jeden gram marihuany pohybuje od 6 do 47 eur podle kvality. Přičemž průměr se pohybuje okolo 12 eur. Vyplatí se si koupit papírky, tabák a filtr zvlášť, s tím, že si pak jointa ubalíte.

V Holandsku užívá marihuanu 5,4 % dospělých, pro srovnání Evropský průměr je 6,8 % podle údajů z listopadu 2009. Nejvyšší procento pak měla Itálie s 14,6 %. Vychází to z reportu Evropského monitorovacího centra drog a drogových závislostí.

Před několika lety se hovořilo o omezení prodeji marihuany turistům. Obzvláště okolí Maastrichtu, který byl vyhlášený divokými jízdami. Ale v současné době jsme nenarazili v cofeeshopech, že by cizincům neprodali. Tipy na dobré coffeshopy a další informace najdete v sekci Coffeshopy.

Alkohol se stejně jako u nás prodává osobám starších 18 let. Tvrdý alkohol a víno lze koupit v menších obchodech, které přiléhají samoobsluhám a supermarketům, ve kterých je k dostání pivo. Při nákupu si s sebou pro jistotu vezměte občanský průkaz.


Sdílejte článek: