Holandská gastronomie

Holandsko sice nepatří mezi země proslulé svou gastronomií jako třeba sousední Belgie nebo Francie, přesto si tu můžete náramně pochutnat na mnoha originálních specialitách. Spíš než v restauracích je však najdete u pouličních stánků na trzíchči na nábřeží nebo v prodejnách rychlého občerstvení. Se známými fastfoody typu McDonald‘s mají ale společnou pouze rychlost, s níž budete obslouženi, a jednoduché stolování. Nabídka je zcela odlišná, o to však nápaditější.

Tradiční holandská kuchyně byla vzhledem k převažujícímu náboženství – protestanství – vždy velmi střídmá, a tenhle trend se nijak zásadně nezměnil ani v současnosti. Holanďan většinou posnídá chléb s kouskem sýra a šunky, k obědu mu stačí polévka a případně i fritovaná masová (či bezmasá) specialita. I k večeři pak mívá nejčastěji jednoduché, na přípravu nenáročné jídlo. Poslední dobou využívají v obchodech polotovary, které stačí ohřát.

Z tradičních jídel si již jen na venkově místní občas uvaří eintopf, pečlivě promíchaný mix brambor, zeleniny a masa v duchu „co dům dal“, nazývaný dle dalších přidaných ingrediencí „stamppot“, „boerenkoolpot“, nebo třeba „hutspot“; obyvatelé měst si jej pravděpodobně zakoupí chlazený v supermarketu. Ochutnat jej v restauraci je však skoro nemožné, ale… stejně je to jen jídlo, které zasytí,a nedá se od něj očekávat žádný převratný kulinářský zážitek.

To však neplatí o výborných lokálních specialitách (které však již nejsou všude běžně „k dostání“): ve Středu Holandska např. o „erwtensoep“,hrachové polévce se slaninou a tmavým žitným chlebem, na Severu Holandska o „bakbloedworst a bakleverworst“, tmavých a světlých klobáskách (Enschede) nebo likéru Nobeltje (Ameland), v oblasti IJsselmeeru o „bosche bollen“, sušenkách s kandovaným ovocem, rozinkami a mandlemi (Hoorn a Enkhuizen), na Jihu Holandska pak o skvělých mušlích. Pokud však budete mít štěstí a někdena ně narazíte, čeká vás jedinečný zážitek.

Nejlepší ryby pak samozřejmě ochutnáte kdekoliv na pobřeží IJsselmeeru, indonésko-surinamské speciality ve větších městech, ostatníníže zmíněné pokrmy v podstatě kdekoliv. Holandská gastronomie sice neexistuje, přesto zde najdete výčet těch, dle našeho názoru, nejlepších holandských specialit, které čekají, až je ochutnáte.

Mezi vyhlášené rybí speciality v rychlých občerstveních patří Kibbeling „kibeling“ (obalované a fritované kousky tresky s majonézou) a Haring „háring“ (v kyselém láku naložený syrový sleď s cibulí a okurkou). Měli byste vyzkoušet i holandské hranolky „patat“ či „friet“, které jsou širší a chutnají tak bramborověji. V další sekci typického rychlého občerstvení najdete „frikandel“ mleté vepřové maso lehce okořeněné, pokud máte rádi něco pikantnějšího, sáhněte po „Picantu“ nebo „Mexicanu“.

Pokud dáváte přednost sladkému, vyzkoušejte Poffertjes „pofrtjes“ (minilívanečky z pohankové mouky s cukrem a máslem, nebo s čokoládou či vaječným koňakem). K snídani jsou pak výborné Oliebol „olíbol“ (fritovaná kobliha s rozinkami).

K holandské gastronomii neodmyslitelně patří sýry. Gouda „chauda“ je méně slaný, tučnější (48%) sýr z různých druhů mléka. Podle délky uložení narazíte na druhy: baby „bejby“ (velmi mladá), jonge (mladá), jong belegen „jong belejchen“ (mladá uleželá), belegen „belejchen“ (uleželý), extra belegen „extra belejchen“ a oud „aud“ (stará). Připravují také různé varianty s příměsí, jako jsou bylinky: brandnetel „brandnejtl“, kmín: komijn „komajn“ (kmínová), pepř: peper „pejpr“ a mnoho dalších.

Edammer „ejdamr“ je slanější, méně tučný (40%) sýr z kravského mléka. Také tu narazíte na varianty dle stupně uleželosti:jonge (mladý) a oud „aud“ (starý). Ale nikdy se do něj nepřidávají příměsi.


Sdílejte článek: