Keukenhof – Zahrada holandských tulipánů

přidat do mého Holandska

Každý rok se na jaře otevírá na dva měsíce plně rozkvetlý park Keukenhof. Cibule sázejí pečlivě v pěti vrstvách, a tak květinové koberce kvetou na plno celé jaro.

Asi nebudete vědět, kam se dříve dívat v největším květinovém parku v Evropě. Barvy, vůně, tvary okvětních lístků a linie, ovály a kruhy, ve kterých jsou květiny vysazené, nemají na světě obdoby. Umění přírody tu kombinují i s výtvarným uměním, a tak často narazíte v parku na různé sochy.  

Keukenhof se otevírá přibližně od poloviny března do poloviny května, v době, kdy je sezóna tulipánů. Každý rok připravují zahradníci tematický obraz pro dané téma, například rok 2015 byl věnovaný Vincentu van Goghovi. Na jeho počest už v říjnu předešlého roku vysázeli tulipány na ploše 250 m2.

Do přilehlých tulipánových polí je nádherný výhled z mlýna, který leží v severním rohu zahrady. Přímo před výstavním domkem Oranje Nassau kvetou podél chodníku slávy tulipány význačných jmen a oblíbených seriálů. Speciální odrůdy nesou jména jako Armani, Teletubbies či Ronaldo.

Zlatým hřebem sezóny je květinové korzo, kdy se řezanými květinami ozdobený alegorický průvod vydává na svou pouť. Akce začíná ráno v Noordwijku a pokračuje celý den přes Keukenhof až do Haarleemu, kde večer končí. Koná se zde hned několik slavností: od jazzového víkendu, karnevalu, market cibulovin, Velikonoční průvod klobouků či kol.

Park má 32 hektarů. Nechybí dětská hřiště, prolézačky a výstavní galerie květin. Každoročně tu vykvete šest až sedm miliónů především cibulovitých květin, jako jsou tulipány, hyacinty, krokusy, narcisy, lilie a další.

Původně byl park Keukenhof malou bylinkovou zahradou hraběnky Jacqueline (Jacoba) z bavorského rodu Witelsbachů, která se narodila roku 1401. Název Keukenhof je odvozen právě od dvorské kuchyně, která odtud brala suroviny.

Veřejnosti se park otevírá od roku 1949, kdy zahradníci, prodejci a exportéři okrasných cibulovin vytvořili venkovní přehlídku jarních květin. Od té doby se z jarní výstavy stala každoroční tradice.


Sdílejte článek:

Podobné tipy

V Alsmeeru uvidíte největší květinovou aukci na světě. Denně tu změní majitele na 90 milionů květin a kolem dv...

Flora Holland – Největší květinové obchodní centrum na světě

Každých deset let ožívá světová výstava Floriade na jiném místě v Holandsku. Holanďané jsou báječní zahradníci...

Floriade – obrovská výstava květin desetiletí

Na vodním kanálu Singel, ve vrcholu jeho ohybu, leží květinový trh Singel. Od února do prosince tu jsou otevře...

Květinový trh Singel – kvetoucí srdce Amsterdamu