Na plachetnici po Holandsku

Díky příznivým větrům na severním pobřežím Holandska je IJsselmeer, Wattové (Waddenzee) a Markenské moře (Markermeer) ideální pro plavbu na plachty.

Původně mořské zátoky, které Holanďané uzavřeli ochrannými hrázemi Afsluitdijk a Houtribdijk, vytvořily vnitřní Markenské jezero (Markermeer) o rozloze 700 km2 a Ijsselské jezero (IJsselmeer) o rozloze 1100 km2. Díky své velikosti můžete mít uprostřed nich pocit, že jste na širém moři. Později se začne rýsovat na horizontu krajina.

Plavba na plachetnici je specifická tím, že znáte jen oblast, kde se budete plavit, ale nelze dopředu pevně stanovit přesný itinerář. Směr a síla větru, příliv a odliv, to vše ovlivňuje plavbu plachetnic a může lehce pozměnit naplánované trasy. Záleží jen na vás, jak se budete chtít zapojit do dění na lodi. Ale pokud přidáte ruku k dílu, budete pomáhat roztahovat a stahovat plachty, motat lana nebo se na chvíli postavíte za kormidlo, dostane vaše plavba úplně jiný rozměr.

Ti odvážnější si pak mohou odpočinout na síti natažené před lodí. Plavby na plachetnici jsou ideální pro rodiny se staršími školáky, ale i pro firemní teambuildingy či party přátel.

Česká společnost Na plachetnici nabízí zastávky v Amsterdamu, Lemmeru, Hoornu, Enkhuizenu, Medembliku, Ukru, ale také plavby podél Západofríských ostrovů jako jsou Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland a Schiermonnikoog. Na palubě historických plachetnic je součástí posádky i česky mluvící zástupce cestovní kanceláře.

Při plavbě po Wadenském moři můžete zažít unikátní aktivitu — vyschnutí plachetnice. V jejich itineráři najdete tematické plavby jako je fotografická výprava, plavba s jazykovým kurzem, geocaching plavba, cyklistická a mnoho dalších.


Sdílejte článek: