Na lodi po Holandsku

Díky hustě protkané síti vodních kanálů, jezer a řek se po vodě dostanete v Holandsku kamkoliv. Navíc na menších plavidlech na vnitrozemské plavbě nepotřebujete v Holandsku kapitánský průkaz, stačí si jen udělat jednoduchou přípravu.

Vnitrozemská plavba v Holandsku vede krásnou krajinou, vesnicemi, městečky či dokonce centrem velkoměst, takže je stále na co koukat. Holandsko má oproti jiným zemím tři velké výhody.

Za prvé má největší tradici vnitrozemské plavby, což ve skutečnosti znamená, že pro Holanďany je plavba na lodi stejně tak samozřejmá, jako pro Čechy víkendy strávené na chatě. Díky tomu jsou místní velmi vstřícní nejen vůči sobě, ale i k ostatním loďařům. Často třeba kvůli jedné proplouvající lodi zvednou most a přeruší tak provoz dálnice.

Druhou výhodou je unikátní propojení kanálů, řek a jezer. Umožňuje plout okruhy a nevracet se stejnou cestou, což v jiných destinacích, kde nabízí vnitrozemskou plavbu, není možné. Navíc holandské kanály byly budovány primárně jako obchodní, proto vedou centry vesnic i měst.

Třetím plusem je, že jsou Holanďané ochotní komunikovat. Rádi vám se vším poradí, umí většinou výborně anglicky a německy, a pokud to jinak nejde, klidně i rukama nohama. Jazykové bariéry se tedy bát nemusíte, obzvlášť pokud nepodceníte celkovou přípravu a před dovolenou si pečlivě nastudujete pravidla lodní dopravy anebo si vyzkoušíte plavbu třeba na Vltavě v Praze.

Dovolená pro každého? Téměř. Plavba po holandských kanálech je ideální dovolenou nejen pro mladé, ale i pro lidi ve středním věku či starší generaci. Tuto aktivní dovolenou si mohou užívat páry, rodiny s menšími dětmi, rodiny se školáky, party přátel a je zajímavá i pro firemní a teambuildingové akce. Vhodná není snad jen pro rodiny s dětmi od jednoho roku do dvou let, ve věku prvních nejistých krůčků. Loď totiž za jízdy lehce vibruje, občas cuká. U dětí od dvou do šesti let je ideální vybrat loď s jednou úrovní paluby, kde dítě nemusí být stále pod dohledem. A děti starší 10 let pak mohou reálně, pod stálým dohledem svých rodičů, loď řídit.

Přes den se zastavíte v městečkách nebo na dalších místech, která se vám zalíbí. V podvečer se vyvážete a čeká vás romantický večer v přírodě, malebném městečku či ve víru velkoměsta. Denně poplujete, podle plavební oblasti i vaší chuti přibližně 3 až 6 hodin.

Pokud uvažujete o dovolené na lodi v Holandsku, najdete více informací zde.


Sdílejte článek: