Ameland - Ostrov tuleňů, písečných dun a oáza klidu

přidat do mého Holandska

Na ostrově Ameland vládne božský klid, který narušuje jen křik ptáků. Na cyklistických stezkách vám budou před kolem utíkat zajíci a bažanti. Dlouhé písčité pláže vybízejí k romantickým procházkám a vyjížďkám na koni.

Na Amelandu jako by se zastavil čas. Čtyři malebné vesničky Nes, Ballum, Hollum a Buren okouzlují návštěvníky poklidným životem. Na první pohled se zdá, že jsou nezkažené turismem. Suvenýry prodávají jen na hlavní třídě v Nes, která je přístavu nejblíže. Na starých komandantských domech stále připomínají háky pod štítem staré časy velrybářských výprav. Kapitáni dávali na háky lucerny, vždy než vypluli na moře. Ty jim pak měly pomoct najít cestu domů.

Ostrov je jedinečný nádhernou přírodou. A to nejen písečnými dunami porostlými travinami, kterými se stáčí cyklostezky, ale i hejny ptáků, zvláště pak tuleňů, za kterými se zde konají lodní výlety. Záchytným bodem a dominantou ostrova je červenobílý maják. Námořníkům signalizoval pobřeží do roku 2005, dnes je otevřený pro veřejnost jako muzeum.

Gurmáni by si neměli nechat ujít v Nes starší a útulnou hospůdku De Klimop, která je kompletně zařízena ve stylu myslivecké krčmy. Ballum se pak pyšní hotelem Nobel, který je podivuhodný nejen svou architekturou, část budovy je v původním stylu a druhá část je v nadčasovém moderním duchu, ale i vlastním likérem Nobeltje. Vůní připomíná vaječný likér, ale je silnější a medově průhledný jako whiskey.

Na ostrově se můžete vydat podél pláží na koni, jen v hlavní sezóně mezi 1. 7. až do 15. 9. jsou vyjížďky po pláži omezeny jen od 19 do 7 hodin, jinak jsou dostupné celý rok neomezeně. Kitesurfing si vyzkoušejte na západním pobřeží za hrází, zde totiž nemají žádné omezení. Na Kitte Buggy se jeďte podívat na pláž Severního moře.

Na Ameland se dostanete přívozem z městečka Holwerd. Plavba trvá 45 minut. Auto nechte na pevnině a ostrov si pojeďte třeba na kole či mopedu. Na přívozu zaplatíte za auto, kolo i psa.


Sdílejte článek:

Podobné tipy

Na ostrově Terschelling můžete ochutnat divoké brusinky, opalovat se na nekonečných plážích, ale i vychutnat s...

Terschelling – Ostrov nekonečných písečných pláží, brusinek a cyklostezek