Hráz Afsluitdijk zkrotila moře
Hráz Afsluitdijk je jedna z nejpromyšlenějších a největších staveb člověka. Pomohla Holanďanům usměrnit rozbouřené mořské vlny a zkrátila pobřeží na severu o 300 kilometrů. Dnes po ní jezdí automobily, kola a po pěší stezce se vydávají výletníci. Někteří se zastavují uprostřed Afsluitdijku a šplhají na vyhlídku, odkud mají nádherný výhled.
Po velkých povodních, začali Holanďané s výstavbou 32 km dlouhé hráze, která je v některých místech až 90 metrů široká. Je jednou z nejdelších příčných hrází na světě. Monumentální Afsluitdijk se v holandském stylu drží při zemi, je vysoký jen 7,5 metru. Přibližně uprostřed v místě závěrečného propojení se tyčí vyhlídka, odkud uvidíte na masy vody. Náročnou stavbu připomíná pomník dělníka přikládajícího kostku k hrázi. Realistická bronzová socha málokoho nechá v klidu, důkazem je vyleštěný zadek, který si kolemjdoucí pro štěstí rádi ohmatávají…
Hráz spojila protilehlé pobřeží Fríska s provincií Noord-Holland a vytvořila tak IJsselské jezero (IJsselmeer). Moře odsunula z vnitrozemí o 85 kilometrů. Má 25 propustí pro odvodňování jezera a tři zdymadla sloužící lodní dopravě.
Pokud vás zajímá postup stavby a další vodohospodářské architektonické postupy nebo vysušování půdy v Holandsku, jeďte se podívat do Polder muzea (Nieuw Land) v Lelystadu. Videa a fotografie mapují, v anglickém jazyce, úsilí a práci Holanďanů v boji o pevninu.