Na kole po Holandsku

Díky rovinaté krajině Holandska je kolo ideálním dopravním prostředkem. Potvrzují to sami Holanďané, kteří po městech nejčastěji jezdí právě na kole. Vedle manažerů v oblecích tu sedají na bicykly senioři i matky s dětmi.

Pro cyklisty tu mají přes 20 000 kilometrů značených tras. Ve větších městech mají cyklisté vlastní pruhy na silnici, s vlastními semafory se tak stávají plnoprávnými aktéry dopravy. Chodci by se měli cyklostezkám vyhýbat, protože na nich mají přednost jen cyklisté.

Holandsko se na kole dá projet několika způsoby. Buď můžete putovat z jihu na sever a objet celé pobřeží. Druhou variantou je jezdit s cestovní kanceláří nebo individuálně hvězdicovitě do různých směrů. Třetí varianta kombinuje kolo s cyklolodí nebo cykloplachetnicí, kdy loď pluje po předem domluvené trase. Turisté tak mohou kombinovat dny na lodi s dny strávenými v cyklistickém sedle.

Po celém Holandsku existuje stovky půjčoven kol. Nejčastěji na ně narazíte na vlakových nádražích. Kompletní síť půjčoven s informacemi kde a za kolik najdete llinkhttp://www.hollandcyclingroutes.com/practical/cycle-hire-and-parking.

Běžná cena půjčení kola na 24 hodin včetně pojištění krádeže vychází na 6,50 eur. Počítejte také s tím, že budete muset prokázat svoji totožnost občanským průkazem nebo pasem pro sepsání dohody o zapůjčení kola. A také budete platit zálohu od 50 do 145 eur. Zavolejte si raději dopředu, jestli mají pro váš termín volná kola.


Sdílejte článek: