Den Haag – malá, elegantní metropole

„Svět stvořil Bůh, Holandsko však sami Holanďané“, říkají s oblibou zejména obyvatelé polderových území, tedy oblastí získaných vysušením moře. S tím mají bohaté zkušenosti i v Den Haagu. Oproti zvyklostem holandská vláda a královská rodina nesídlí v hlavním městě Amsterdamu, ale v podstatně menším, o to však elegantnějším Den Haagu.

Půvab a výstavnost Den Haagu (zkráceně Haag) spočívá v mimořádné koncentraci rozlehlých paláců, ojedinělých muzejních expozicích, nenásilné kombinaci staré i nejmodernější architektury a zejména množství zeleně a parků činících z Haagu nejzelenější město Holandska (a to v této zemi už něco opravdu znamená…).

Kromě královské rodiny, vlády a obou komor parlamentu se tu zcela logicky soustředila také kompletní diplomatická obec, správní orgány, ale i významné banky, obchodní organizace a firmy. A tak není divu, že se městu často přezdívá „druhé hlavní město Holandska“. Během staletí to byl především Haag, kde se formovala holandská státnost, byla také období, kdy se odtud řídila celá země. A dlužno konstatovat, že Amsterdam na Haag nežárlí – obě města se funkčně zcela organicky doplňují a podporují se.

Turisticky atraktivní Haag

Návštěvníci Holandska – především takoví, kteří pro sebe objevují hlavní pozoruhodnosti země – Haag zpravidla nevynechají. A nelitují. Zastavte se u paláců – Huis ten Bosch je sídlem královské rodiny, v atraktivitě si nezadají ani další - Koninklijk Paleis Noordeinde, či Vredespaleis (Palác míru). Vyhledávána jsou také sídla vládních a správních orgánů - Buitenhof a Binnenhof, s oblibou nazývaná srdcem státu.

Nikdo – ale především děti s rodiči - neodolá možnosti spatřit Holandsko v miniatuře, tedy Madurodam. Přední objekty celé země, zmenšené v měřítku 1:25 a doplněné o mobilní modely dálnic, přístavu, letiště a železničního okruhu fascinují každoročně statisíce návštěvníků. Platí to ještě více ve večerních hodinách, kdy prostor ozařují desetitisíce miniaturních světel. Nemenšímu zájmu hostů se těší i zábavní park Duinrell, Svět pod vodou v přilehlých mořských lázních Scheveningen, či Omniversum – obrovské planetárium s trojrozměrným diváckým efektem.

Poklady haagských muzeí

Množství a význam muzeí v Haagu rozhodně stojí za pozornost. Mauritshuis platí za druhou nejhodnotnější obrazovou kolekci v zemi. Muzeem je od roku 1822 a umožňuje spatřit více než čtyři stovky pláten holandských a vlámských umělců. Haags Historisch Museum osvětluje vývoj města a stránky z historie vládnoucí Oranžské dynastie. Nechybí tu také dokumentace běžného způsobu života zdejších obyvatel v instalacích interiérů jak vypadaly v 18. a 19. století.

Het Paleis Museum v paláci Lange Voorhout slouží jako umělecká galerie příležitostných expozic. Museon skrývá expozice vědecko technické, Panorama Medag 120 x 14 m rozměrné panorama někdejší rybářské vesnice Scheveningen v roce 1881, Museum Gevengenenpoort v bývalé městské bráně ukazuje torturu v minulosti, Haags Gemeentemuseum nabízí moderní umění a kolekci děl Pieta Mondriana. Konečně PTT Museum dokumentuje historii, současnost i budoucnost pošty a telekomunikací. 


Sdílejte tip:

Podobné tipy

Pokud pojedete přes Den Haag, zastavte se u komplexu správních a reprezentativních budov, kde sídlí vláda a pa...

Binnenhof – sídlo holandské vlády

„Svět stvořil Bůh, Holandsko však sami Holanďané“, říkají s oblibou zejména obyvatelé polderových území, tedy ...
1/1 – 31/12

Den Haag – malá, elegantní metropole

Pokud nemáte čas si projít celé Holandsko, zajeďte se podívat do Madurodamu. Tady najdete malé modely těch nej...
2/1 – 1/9

Madurodam – miniaturní model Holandska

Královská sbírka obrazů umístěna v bývalém sídle Johana Mauritse, hraběte z Nassau-Siegen a generálního guvern...
1/1 – 31/12

Mauritshuis – sbírka holandských mistrů

Každé třetí úterý v září ožije Den Haag velkolepým průvodem v rámci akce Prinsjesdag, česky Princův ...
19/9 – 19/9

Prinsjesdag – Princův den, slavnost otevírající parlamentní rok

Podvodní svět SeaLifeScheveningenna stejnojmenné pláži v Den Haagu vás doslova provede po mořském dně.Vrc...
1/1 – 31/12

SeaLifeScheveningen – procházka po mořském dně