Den Haag – malá, elegantní metropole

přidat do mého Holandska

„Svět stvořil Bůh, Holandsko však sami Holanďané“, říkají s oblibou zejména obyvatelé polderových území, tedy oblastí získaných vysušením moře. S tím mají bohaté zkušenosti i v Den Haagu. Oproti zvyklostem holandská vláda a královská rodina nesídlí v hlavním městě Amsterdamu, ale v podstatně menším, o to však elegantnějším Den Haagu.

Půvab a výstavnost Den Haagu (zkráceně Haag) spočívá v mimořádné koncentraci rozlehlých paláců, ojedinělých muzejních expozicích, nenásilné kombinaci staré i nejmodernější architektury a zejména množství zeleně a parků činících z Haagu nejzelenější město Holandska (a to v této zemi už něco opravdu znamená…).

Kromě královské rodiny, vlády a obou komor parlamentu se tu zcela logicky soustředila také kompletní diplomatická obec, správní orgány, ale i významné banky, obchodní organizace a firmy. A tak není divu, že se městu často přezdívá „druhé hlavní město Holandska“. Během staletí to byl především Haag, kde se formovala holandská státnost, byla také období, kdy se odtud řídila celá země. A dlužno konstatovat, že Amsterdam na Haag nežárlí – obě města se funkčně zcela organicky doplňují a podporují se.

Turisticky atraktivní Haag

Návštěvníci Holandska – především takoví, kteří pro sebe objevují hlavní pozoruhodnosti země – Haag zpravidla nevynechají. A nelitují. Zastavte se u paláců – Huis ten Bosch je sídlem královské rodiny, v atraktivitě si nezadají ani další - Koninklijk Paleis Noordeinde, či Vredespaleis (Palác míru). Vyhledávána jsou také sídla vládních a správních orgánů - Buitenhof a Binnenhof, s oblibou nazývaná srdcem státu.

Nikdo – ale především děti s rodiči - neodolá možnosti spatřit Holandsko v miniatuře, tedy Madurodam. Přední objekty celé země, zmenšené v měřítku 1:25 a doplněné o mobilní modely dálnic, přístavu, letiště a železničního okruhu fascinují každoročně statisíce návštěvníků. Platí to ještě více ve večerních hodinách, kdy prostor ozařují desetitisíce miniaturních světel. Nemenšímu zájmu hostů se těší i zábavní park Duinrell, Svět pod vodou v přilehlých mořských lázních Scheveningen, či Omniversum – obrovské planetárium s trojrozměrným diváckým efektem.

Poklady haagských muzeí

Množství a význam muzeí v Haagu rozhodně stojí za pozornost. Mauritshuis platí za druhou nejhodnotnější obrazovou kolekci v zemi. Muzeem je od roku 1822 a umožňuje spatřit více než čtyři stovky pláten holandských a vlámských umělců. Haags Historisch Museum osvětluje vývoj města a stránky z historie vládnoucí Oranžské dynastie. Nechybí tu také dokumentace běžného způsobu života zdejších obyvatel v instalacích interiérů jak vypadaly v 18. a 19. století.

Het Paleis Museum v paláci Lange Voorhout slouží jako umělecká galerie příležitostných expozic. Museon skrývá expozice vědecko technické, Panorama Medag 120 x 14 m rozměrné panorama někdejší rybářské vesnice Scheveningen v roce 1881, Museum Gevengenenpoort v bývalé městské bráně ukazuje torturu v minulosti, Haags Gemeentemuseum nabízí moderní umění a kolekci děl Pieta Mondriana. Konečně PTT Museum dokumentuje historii, současnost i budoucnost pošty a telekomunikací. 


Sdílejte článek:

Podobné tipy

V Amsterdamu si každý najde své království. Pánové rádi zabloudí do Uliček lásky, kde za prosklenými výlo...

Amsterdam

Delft je kouzelné městečko proslavené modrobílou keramikou fajáns a také jako rodiště Jana Vermeera a sídlem v...

Delft – město modrobílé fajáns

Den Bosch je zkráceným názvem pro ’s Hertogenbosch - správní středisko provincie Noord - Brabant. Půvabné, kdy...

Den Bosch – rodiště malířského génia Hieronyma Bosche

Sýr gouda patří mezi nejznámější holandské výrobky a pochází ze stejnojmenného města. Typické kupecké město se...

Gouda – město, které proslavil sýr

V holandském městě Groningen nevyjdete z úžasu. Lodě jsou v Groningenu hlavním dopravním prostředkem, protože ...

Groningen – město lodí a kol

Leiden je nejkrásnější z paluby lodě, na které se dostanete přímo do centra obtočeného zvlněným kanálem. ...

Leiden – malebné rodiště Rembrandta

Většině Evropanů se pojem Maastricht zredukoval do podoby jedné ze základních evropských smluv. Historie města...

Maastricht – město bohaté na historii

Moderní tvář bizarní architektury získal Rotterdam tak trochu z nutnosti.Největší přístav Evropy doplatil...

Rotterdam–město moderní arcitektury

Utrecht patří mezi jedno z nejkrásnějších holandských měst. Malé centrum obtáčí vodní kanál, který lemují...

Utrecht – město kaváren a grachtů